Šiltnamių dezinfekcija

Šiltnamių dezinfekcija

Daržininkai, išskyrus tik kai kurios didžiųjų ūkių specialistus, dar pakankamai neįvertina šiltnamių dezinfekcijos reikšmės derliaus kokybei.
Rudenį, pasibaigus derliaus ėmimui, prieš išgabenant iš šiltnamio derėjusius augalus, juos reikia apipurkšti insekticidų ir fungicidų tirpalu, kurio sudėtis priklauso nuo to, kas daugiausia kenkė augalams sezono pabaigoje (pilkasis puvinys ar miltligė, baltoji bluselė ar amaras ir panašiai). Jeigu augalai buvo sveiki, aišku, galima ir nepurkšti.
Augalų liekanos su visomis šaknimis pašalinamos iš šiltnamio ir išvežamos kompostuoti kuo toliau nuo jo. Skaidymuisi skatinti augalų liekanos apdorojamos biopreparatu biomiksas – 0,5-1 kg drėgnų preparato miltelių įmaišo į 10 l vandens ir šiuo tirpalu sulieja 1 kub. m augalų atliekų. Preparatas geriau veikia, jeigu jos būna susmulkintos arba pomidorų stiebai sumaišyti su šiaudais, piktžolėmis ir pan. Gautą kompostą geriau panaudoti lauko augalams tręšti.

Pabalinus augalų liekanas, šiltnamis kruopščiai išvalomas: surenkami pribirėję lapai, virvių galai ir kitos atliekos, nuplaunamos sienos, stogas iš apačios ir vidinės konstrukcijos (stulpai, vamzdžiai ir kt.) vandeniu bei šepečiu arba stipria vandens srove.(…)

Medinių konstrukcijų šiltnamius, kurie sandariai įstiklinti, galima dezinfekuoti siera. Naudojama 50 g maltos sieros 1 kub. m šiltnamio talpos. Dažniausiai 1 kv. m ploto galima skaičiuoti 2-3 kub. m ar daugiau talpumo, priklausomai nuo šiltnamio aukščio ir formos. Sierai deginti geriau naudoti metalinius padėklus (maždaug 1×1 m), ant kurių paberiamas 5-10 cm sluoksnis sausų pjuvenų ir ant jų 3-5 cm sluoksnis maltos sieros, įpilama aliejaus arba dyzelinio kuro ir pjuvenos uždegamos, po to šiltnamis uždaromas. Darbą reikia padaryti užsidėjus dujokaukę su specialiu filtru. Patalpa turi būti šilta, 18-20 °C. Po 3-4 dienų šiltnamis išvėdinamas. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad sieros dioksidas, susidarantis degant, nudegina visus gyvus augalus, taip pat ir esančius šalia šiltnamio – per plyšius. Todėl, nesant tikriems, kad šiltnamio danga pakankamai sandari, dezinfekuoti nepatartina, nors tai ir yra pati efektyviausia priemonė nuo kenkėjų bei ligų. Sieravimas paspartina metalo rūdijimą.

Jeigu minėti dezinfekavimo būdai daržininkui yra per daug sudėtingi arba jis jų negali naudoti dėl kokių nors priežasčių, pavyzdžiui, greta yra kitas šiltnamis, kuriame auga gėlės, galima pasiūlyti paprastesnę priemonę: nuplauti šiltnamį trinatriofosfato arba pigiausių skalbimo miltelių tirpalu (TNF yra pagrindinė miltelių sudėtinė dalis). 10 1 šilto (20-25 °C) vandens sumaišoma su 500 g miltelių ir šepečiu arba skuduru nuplaunamas visas paviršius. 10 1 gali užtekti maždaug 10-15 kv. m paviršiui. Dirbti galima, apsirengus specdrabužiais, be dujokaukės ir respiratoriaus. Sis būdas ypač tinka nedideliems šiltnamiams. Preparatas apriboja virusų ir grybelių sukeltas ligas.

Polietileninius šiltnamius, net ir pačius paprasčiausius, rudenį taip pat reikia sutvarkyti: išnešti augalų liekanas, nuimti suplyšusios plėvelės likučius. Jeigu šiltnamyje būta daug ligų, susijusių su dirva (vy-tuliai, bakteriozės), geriau šiltnamio dirvos paviršių apipurkšti 1-2 proc. formalino tirpalu (nupurškus dirva apklojama plėvele) arba 0,3 proc. vario sulfato tirpalu. Taip apdorojus kitą sezoną geriau pereiti prie durpių ar kitokių substratų. Formalinas dirvoje apriboja piktžolių augimą, todėl kultūrinius augalus į tokią dirvą galima sodinti ne ankščiau kaip 2 savaites po dirvos apdorojimo formalinu. Plėvelės dangą patartina laikyti maždaug savaitę ir po to dirvą išpurenti (freza arba šakėmis).(…)

Seną šiltnamių plėvelę patartina atiduoti perdirbti, o jeigu tai neįmanoma, geriau ją sudeginti kartu su medinių lentjuosčių liekanomis. Polietileno plėvelės dūmai nėra toksiški, o poliviniichlorido plėvelės dūmuose yra kandžių chloro junginių.

Jeigu pomidorai buvo auginami izoliuotame durpių substrate, jį galima palikti šiltnamyje, jeigu durpių kokybė dar gera, arba išnešti iš šiltnamio kartu su plėvele (maišais ir loveliais).

Svariame, rudenį paruoštame šiltnamyje pavasarį ankščiau ir drąsiau galima pradėti sėti bei sodinti.

Šaltinis: www.Valdopatarimai.lt